reklam
reklam

4 günlük bayram kısıtlamasında hangi dükkanlar saat kaça kadar açık? « Doğunun Nabzı Haber Portalı

8 Ağustos 2022 - 18:55

4 günlük bayram kısıtlamasında hangi dükkanlar saat kaça kadar açık?

Koronavirüs salgını için Türkiye’de önlemler titizlikle alınmaya devam edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağını duyurdu. Vatandaşlar ise kısıtlama süresince bakkal, market, fırın, eczane gibi dükkanlardan hangilerinin açık olup olmayacağını merak ediyor.

4 günlük bayram kısıtlamasında hangi dükkanlar saat kaça kadar açık?
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2020 - 18:38

Bayramdaki 4 günlük kısıtlama kararı kabine toplantısının ardından alındı. Salgının yayılımının daha da azalması adına atılan bu adım olumlu karşılanırken vatandaşlar ise 4 gün için şimdiden hazırlıklarını yapmaya başladı. Peki, 23-24-25-26 Mayıs’taki kısıtlamada hangi dükkanlar açık olacak? İşte tüm detaylar…

BU KEZ 81 İLDE UYGULANACAK

Corona virüs önlemleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanmaya başlayan sokağa çıkma kısıtlaması bu kez 81 il de uygulanacak.

Ramazan Bayramı arefesi, yani 23 Mayıs Cumartesi gününden başlamak üzere, 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması yapılacak.

Peki bayram boyunca sürecek 96 saatlik kısıtlama süresince hangi dükkanlar açık olacak?

CUMARTESİ 10:00-17:00 ARASI

Market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 23.00’e kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

Kısıtlamanın olduğu cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir.

DİĞER GÜNLER

24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri ise market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler tamamen kapalı olacak.

Fırın, pastane ve tatlıcılar ise 23-24-25-26 Mayıs günlerinin tamamında hizmet verebilecek. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılacak. Vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri, sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

Seyahat izin belgeleri de sokağa çıkma kısıtlaması süresince geçerli olacak.
Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem uygulanacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.