reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.971.3862.598

ABD’de 39 yılın en yüksek enflasyonu! Biden onları sorumlu tuttu

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede 39 yılın zirvesine ulaşan enflasyonu

Yayınlanma Tarihi : Google News
ABD’de 39 yılın en yüksek enflasyonu! Biden onları sorumlu tuttu

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede 39 yılın zirvesine ulaşan enflasyonu “yoldaki gerçek tümsek” olarak nitelendirdi ve enflasyonunun nedeninin hükümet harcamaları değil tedarik zincirindeki sorunlar olduğunu söyledi.

Biden, ABD’nin ev sahipliğinde yapılan “Demokrasi Zirvesi”nin kapanış konuşmasını yaptıktan sonra salondaki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’de 1982’den bu yana en yüksek artışı gösteren kasım enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Biden, “Bu, yoldaki gerçek bir tümsek. Aileleri etkiliyor. Marketlere giriyorsunuz ve aldığınız her şey için daha çok para ödüyorsunuz. Bu, bizim için önemli.” dedi.

BIDEN: SORUMLU KOVİD VE TEDARİK ZİNCİRİ

Biden, enflasyon konusunda, “Şu anki durumun krizin zirve noktası olduğunu düşünüyorum. Birçok insanın düşündüğünden daha kısa bir süre içinde bir değişiklik göreceğinizi düşünüyorum. Ekonomi birçok açıdan iyileşiyor.” şeklinde konuştu.

Hükümet harcamalarının enflasyonu yükselttiği iddialarını da reddeden Biden, “Hükümetin para harcaması enflasyonun nedeni değil. Enflasyonun nedeni gerçekten çok ciddi tedarik zinciri sorunlarımızın olması. Bu sorun da fiyatlarda önemli artışlara yol açıyor. Tüm bunların temel sebebi ise Kovid-19. Kovid-19 birçok gerekli ürünü üretmemizde ve Pasifik’te yaptığımız ithalatta ciddi etkili oldu.” yorumunu yaptı.

ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı verilere göre, TÜFE kasımda aylık yüzde 0,8 artarak beklentilerin üzerine çıkarken yıllık bazda beklentiler dahilinde yüzde 6,8 arttı.

YAZILI AÇIKLAMA DA YAPTI

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’de 1982’den bu yana en yüksek artışı gösteren kasım ayı enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Bugünkü rakamlar, küresel bir salgından çıkarken dünya genelindeki ekonomilerin karşı karşıya olduğu baskıları yansıtıyor, fiyatlar yükseliyor.” değerlendirmesini yaptı.

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

Kasım ayı verilerinin toplanmasından sonraki haftalarda yaşanan gelişmelerin, fiyat ve maliyet artışının istenen hızda olmasa da yavaşladığını gösterdiğini aktaran Biden, kasım ayı enflasyonunun itici güçlerinden enerji ve araç fiyatlarında düşüşler görüldüğünü anlattı. Biden, gelecek aylarda fiyatların daha da düşeceğini dile getirerek şöyle devam etti:

DAHA FAZLA İLERLEME BEKLİYORUM

“Bu gelişmeye rağmen fiyat artışları aile bütçelerini sıkıştırmaya devam ediyor. Raflardaki malları daha pahalı hale getiren tedarik zincirimizde salgınla ilgili zorluklarda ilerleme kaydediyoruz ve önümüzdeki haftalarda bu konuda daha fazla ilerleme bekliyorum.”

ABD ekonomisinin diğer büyük ülkelerin ekonomileri gibi salgın nedeniyle zarar gördüğünü vurgulayan Biden, ancak ABD’deki ekonomik büyümenin neredeyse diğer tüm ülkelerden daha güçlü olduğunu kaydetti.

Biden, “Ancak tüketiciler bu toparlanmadan emin olmadan önce fiyatları ve maliyetleri düşürmemiz gerekiyor. Bu, yönetimimin en önemli hedefi.” ifadelerini kullandı.

ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı verilere göre, TÜFE kasımda aylık yüzde 0,8 artarak beklentilerin üzerine çıkarken yıllık bazda beklentiler dahilinde yüzde 6,8 arttı.

YORUM YAP