Doğunun Nabzı Haber Portalı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ALLAH’LA DOSTLUK NASIL KURABİLİRİM? -1

ALLAH’LA DOSTLUK NASIL KURABİLİRİM? -1
Hayrunnisa
Hayrunnisa( hayrunnisa@gmail.com )
104
26 Haziran 2020 - 18:00

Rabbim,” Seninle dost nasıl olunur? ”  diye bir soru takıldı kafama. Seninle dost olmak…Ne büyük bir lütuf, ne büyük bir şeref! Sen yetersin dost olarak. Bu dostluğu kazanabilene müjdeler olsun!

Bir dost için neler yapılabilir diye düşündüm uzun süre. Dosttan dosta değişeceği kanaatine vardım. Güvenilir olmalı dost. Her söylediğin, her sıkıntın onunla senin aranda kalmalı; vakitli vakitsiz senin sorunlarını dinlemeli; gecenin bir yarısında bile seni uflayıp puflamadan, yarı uykulu bir halde değil de büyük bir memnuniyetle karşılamalı. Ve hatta kalkıp o saatte dertleşmen konuşman sonucu derdine, sıkıntına çare bulma sözü vermeli. Ona açıldığın, ondan istediğin için minnet etmeyen bir dost bulmalı insan.

Sonra dostluklar nasıl başlar diye düşünmeye başladım. Bir gülümsemeyle başlar ilkin. Sonra hiçbir karşılık istemeden verilenlerle perçinleşir. Böyle bir komşunuzun olduğunu hayal edin mesela. Onu her gördüğünüzde sürekli gülümseyen; hep pozitif bir enerjiyle karşınıza çıkan; ihtiyaç duyduğunuz, sıkıntıda olduğunuz her an yanı başınızda bulduğunuz ve sürekli sizi dert bataklığından çekip çıkardığını düşünün. Böyle bir komşu için bir arkadaş için insan ne yapsa azdır değil mi? Onu her gördüğünüzde saygıda kusur etmezsiniz. O bir şey istese de siz de onun isteklerini yerine getirseniz diye içiniz içinizi yer. Hep ondan bahseder; iyiliklerini sağda solda anlatır, onu sevdiğinizi söylersiniz. Öyle ya kişi sevdiğiyle beraberdir. Ondan ayrı da olsa sözlü olarak onu anar, o yanındaymış gibi hareket eder.

Peki bu yazıyı bir iki dakikalığına okumayı bırakıp düşünün.” Böyle bir arkadaşım, bir dostum oldu mu bugüne dek” diye. Ya hiç olmadı ya da bu kadar iyisine hiç rastlamadınız değil mi?

Size bir öneri; sizi yoktan var eden; size çevrenizde olan biteni izleyecek iki güzel hatta rengarenk, kamera görevi gören göz veren; ağlayan çocuğunuzu duyabilmeniz, size seslenenlere cevap verebilmeniz, tabiattaki o güzel sesleri duyabilmeniz için radar görevi yapan kulaklar veren; acıkan karnınızı doyurabilmek, acıyı-tatlıyı- ekşiyi-tuzluyu ayırt edebilmeniz için size bir ağız veren; etrafınızdaki eşyaları işlerinizi halledecek şekilde kullanmanız, bebeklerinizin bakımını yapmanız ilaçlarınızı almanız, insanlara bir şey verebilmeniz veya alabilmeniz için beşer kolcuktan oluşan ellerinizi veren; ve yine beşer kısacık parmaktan oluşan, yürürken dengeli adım atışlarınızı sağlayan ayaklarınızı veren; sizler yumuşacık yataklarınızda uyurken vücudunuzda biriken zararlı maddeleri ayrıştıran ve süzme görevi yüklenen, rafineleriniz- böbreklerinizi veren bir dostu tanımak, onunla dostluğunuzu pekiştirmek ister misiniz?

Cevabınız “Evet” ise, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz…


bostanci escort

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.