reklam
reklam

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması coşkuyla karşılandı « Doğunun Nabzı Haber Portalı

21 Mayıs 2022 - 11:15

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması coşkuyla karşılandı

Ayasofya’nın 86 yıl aradan sonra cami olarak ibadete açılması coşkuyla İslam ülkeleriyle, Müslüman nüfusun fazla olduğu yerlerde büyük bir coşkuyla karşılandı.

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması coşkuyla karşılandı
Son Güncelleme :

24 Temmuz 2020 - 20:08

Ayasofya’nın müze statüsünden yeniden camiye dönüştürülmesi kararı, 86 yıl aradan sonra yeniden uygulandı. Neredeyse bir asırdır müze olarak kullanılan yapının bugün ilk kez ibadete açılması, İslam aleminde büyü bir sevince yol açtı. Müslüman ülkeler ile Müslüman nüfusun fazla olduğu yerlerde, camilerde şükür secdeleri yapıldı.

ÜSKÜP’TE ŞÜKÜR SECDESİ

Kuzey Makedonya’daki merkezi camilerde cuma namazı öncesinde Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin açılması vesilesiyle şükür secdesi yapıldı ve dua edildi. Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ve Kuzey Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri) iş birliğinde müftülüklere gönderilen yazıyla ülkedeki camilerde cuma hutbelerinde Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi hakkında bilgi verildi.

Başkentteki Murat Paşa Camisi’nde cuma namazı öncesinde Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin açılışı için şükür secdesi yapıldı ve Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan tarafından dua edildi. Murat Paşa Camisi vaiz ve hatibi Süleyman Baki, cuma hutbesinde, Ayasofya’nın insanlık için önemli bir eser olduğunu söyledi. Ayasofya’nın tarihi ve önemi üzerinde duran Baki, “Biz Üsküp’ten, Kuzey Makedonya’dan, Rumeli’den bu caminin yeniden camiye kavuşturulması bizleri gerçekten ziyadesiyle mutlu etmiştir. Ayasofya Rumeli’deki, Balkanlar’daki bütün camilerin tacıdır.” ifadelerini kullandı.

PAKİSTAN’DA ERDOĞAN POSTERLERİ

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 86 yıl sonra cuma namazıyla tekrar ibadete açılması Pakistan’ın Karaçi kentinde de sevinçle karşılandı. Kentin bazı bölgelerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının yer aladığı pankartlar asıldığı görüldü.