Bakanlık 2020 yılında da bilgi ve iletişim teknolojilerine kolay erişimde farkındalık oluşturdu « Doğunun Nabzı Haber Portalı

30 Eylül 2022 - 19:48

Bakanlık 2020 yılında da bilgi ve iletişim teknolojilerine kolay erişimde farkındalık oluşturdu

Sağlık, eğitim ve bankacılık alanları başta olmak üzere kamu kullanımına sunulan pek çok hizmete internet üzerinden kolayca ulaşılabilirken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelliler ve yaşlıların da bu hizmetlerden güvenli ve kolay şekilde faydalanabilmesi için bilgi ve iletişim teknolojilerinin erişilebilir olması konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Bakanlık 2020 yılında da bilgi ve iletişim teknolojilerine kolay erişimde farkındalık oluşturdu
Son Güncelleme :

01 Ocak 2021 - 18:47

Bakanlığın bilgi ve iletişim teknolojilerinin erişilebilirliği konusunda yürüttüğü çalışmalardan biri, Türk işaret diline (TİD) giriş niteliğindeki eğitici videolar oldu. Hazırlanan eğitici videolar Engelliler Haftası boyunca Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde uzaktan eğitim programı içinde EBAtv’de yayınlandı. Öğrenciler ve öğretmenlere yönelik hazırlanan eğitici videolarda erişilebilirliğe yönelik farkındalık sağlanması ve işitme engellilerin erişilebilirlik açısından en önemli ihtiyacı olan işaret dili ile iletişim sağlamaya dikkat çekilmesi amaçlandı. EBAtv yanında eba.gov.tr’de de yayınlanan videolar, EBAtv’de verilmeye başlanan işaret dili dersi için başlangıç çalışması oldu. Tüm ders videolarının işaret dili ile sunulması için de Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çeviri desteği verildi.