reklam
reklam

BİR İNSANI ÖLDÜRMEK BU KADAR MI UCUZ? « Doğunun Nabzı Haber Portalı

14 Ağustos 2022 - 21:30

BİR İNSANI ÖLDÜRMEK BU KADAR MI UCUZ?

BİR İNSANI ÖLDÜRMEK BU KADAR MI UCUZ?
Son Güncelleme :

04 Haziran 2022 - 10:24

Geçen hafta beş evler mahallesinde adres sorma bahanesi ile Bilal diye genç kardeşimizi bıçakla vurup öldürdüler, ne oluyor size yahu bir insanı öldürmek bu kadar mı ucuz? Aklınızı başınıza alın erkeklik silah ve bıçakta değildir. Bunlara başvurmak korkaklıktır, acizliktir, cahilliktir, aptallıktır, rezilliktir. Erkek; öfkelendiği zaman sırtını dönüp gidendir. Son günlerde yaşanan bıçaklı ve silahlı kavgalar tüm batman halkını tedirgin etmeye başladı. En ufak bir öfkeden, yol vermelerde ve de bana niye baktın gibi gereksiz nedenlerden çıkan tartışmalar maalesef ölümle sonuçlanıyor. Ey insanlar: bir insanı öldürmek bu kadar kolay olmasa gerek, öldürdükten sonra ne hale gireceğinizin hesabını yapmanız lazım. Öldürmek çocuk oyuncağı değil öldürdüğünüz kişi Allah katında en değerli varlıktır. Allah’ın yanında bu kadar değerli olan bir varlık senin yanında nasıl bu kadar değersiz oluyor? Ey cahil insan hiç Allah’ın sana verdiği aklına başvurmaz mısın? Eski cahiliye dönemine döndünüz. O zamanda insanlar kız çocuklarını canlı canlı toprağa gömüyorlardı.

 

Peygamberimiz(s.a.v) veda hutbesinde şöyle buyurmaktadır: “Sakın ha, benden sonra tekrar küfre dönüp de birbirinizin boynunu vurmaya kalkmayın.’’

 

Bir insan da Allah korkusu ve merhamet duygusu varsa bırakın bir insanı bir sineği bile öldürmez. Hiç zannetmeyin ki öldürdüğünüz zaman kahraman oluyorsunuz, öldürdüğünüz zaman hem insanların yanında hem de Allah’ın yanında en rezil durumdasınız bunu böyle bilmenizi isterim. Otogarda öldürülen gencin vahşice öldürülmesi anları daha gözümüzün önünden gitmezken, pazarda öldürülen nişanlı gencin ölümlüde hepimizi derinden yaraladı. Yazıklar olsun sizin gibi gücünü silah ve bıçaktan alan korkak erkeklere, erkek adam meydanda bileğinin gücüyle rakibini deviren adamdır. Batman’da yaşadığım için Batman’da yaşayan tüm erkeklere sesleniyorum: ’bu günden itibaren erkekliğiniz tutuğu zaman hemen silah ve bıçağa başvurmayın. Pişman olursunuz pişmanlık ta size fayda vermez. Öfkelendiğiniz zaman sadece 5 saniye sırtınızı o tartıştığınız adama dönün, yâda oturun erkekliğinizden bir şey kaybetmezsiniz merak etmeyin. Yapın bu uygulamayı bakın hangisinde kazanıyorsunuz göreceksiniz.

 

Peygamberimiz(s.a.v) başka bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “yedi helak edici şeyden kaçınınız. Bir tanesi de haklı durumlar müstesna Allah’ın haram kıldığı cana kıymaktır.’’ Buhari müslim.

 

Öldürme bir cahiliye dönemi kalıntısıdır. O, zaman İslam çok yaygın olmadığı için insanlar Allah korkusu ve merhametten yoksundu, onun için, Allah’ın verdiği cana kıymak onlara çok zor gelmiyordu. Günümüzde Kuran’ı kerim Var, yüce Allah öldürmenin haram olduğunu söylüyor, cezasının ebedi olacağını söylüyor. Buna rağmen bu kafayla devam ederseniz, zır cahil, hata hayvanlardan da daha aşağı durumdasınız demektir. Allah’a emanet olun.