reklam
reklam

BU BELİRTİLERE SAHİPSENİZ HAFİF GEÇİRİYORSUNUZ « Doğunun Nabzı Haber Portalı

3 Temmuz 2022 - 17:18

BU BELİRTİLERE SAHİPSENİZ HAFİF GEÇİRİYORSUNUZ

BU BELİRTİLERE SAHİPSENİZ HAFİF GEÇİRİYORSUNUZ
Son Güncelleme :

03 Ağustos 2020 - 19:00

Hastalığı belirtisiz geçirenlerde halsizlik ve sırt ağrısı olduğunu belirten Sönmezoğlu, “Bununla birlikte daha az olmakla birlikte, öksürük ve üşüme, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler yaşanabiliyor.” ifadelerini kullandı.Sönmezoğlu, ayrıca koronavirüsü hafif geçirenlerin organlarında hiç hasar kalmadığını da belirtti.

KORONAVİRÜS OLANLAR TEKRAR HASTA OLUR MU? Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Kovid-19’u bir kez atlatan tekrar geçirebilir mi?” sorusuyla ilgili de,“Bu soruya yanıt olarak teorik bilgilerimize dayanarak, “evet geçirebilir” diyoruz. 31 Aralık 2019’dan 15 Nisan 2020 tarihine kadar dünyada görülen 2 milyona yakın vakayla ilgili bilgilere baktığımızda; hastaların iyileştikten sonra yüzde 30 kadarında antikor tespit edilmiş.

Ancak bu antikorların düşük düzeyde olduğu görülüyor. Düşük düzey antikorun ne kadar virüsü yok edebilecek güce sahip olduğunu açıkçası bilmiyoruz. Dolayısıyla bir kez geçirebilen tekrar geçirebilir düşüncesiyle hareket edilmeli ve salgın pandemi sınırında devam ettiği sürece sosyal mesafeye çok dikkat edilerek, diğer korunma önlemlerine de sıkı sıkıya uyulmalı. Şu anki bilgilerimiz teorik ve bir 6 ay daha hastalığın izlenmesi gerekiyor.” dedi.