reklam
reklam

Çam fıstığı ihracatından bu yıl 50 milyon dolar bekleniyor « Doğunun Nabzı Haber Portalı

14 Ağustos 2022 - 22:35

Çam fıstığı ihracatından bu yıl 50 milyon dolar bekleniyor

Çam fıstığı ihracatından bu yıl 50 milyon dolar bekleniyor
Son Güncelleme :

28 Haziran 2022 - 9:37


Çam fıstığı fiyatı ile yurt içinde vatandaşın cebini zorlarken, yurt dışındaki satışını artırmaya devam ediyor.

Çam fıstığı üreticileri  böcek ve kötü hava şartlarından etkilenirken bu yıl her iki olumsuz koşulun da üretimde verimliliğe engel olmadığı dile getiriliyor.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği bir açıklama yaparak, bu sene çam fıstığında 50 milyon dolar ihracat hedeflediklerini bildirdi.


“Türkiye, dünya için önemli bir çam fıstığı üreticisi”

AA’nın haberine göre, Birlik Başkanı Mehmet Ali Işık, Türkiye’nin dünyada önemli çam fıstığı üreticisi olduğunu, Bergama ilçesindeki Kozak Yaylası’nda 16 köyün geçim kaynağını bu sektörden sağladığını belirtti.


“Çam fıstığında son dönemde olumlu bir grafik çizildi”

Uzun süredir çözülemeyen böcek sorunu ve iklim değişikliği gibi sebeplerle rekolte kaybı yaşanan çam fıstığında son dönemde olumlu bir grafik çizildiğini aktaran Işık, şunları kaydetti:


Geçen yıl en fazla ihracat İtalya’ya gerçekleşti

“2021 yılında 34 ülkeye çam fıstığı ihraç ettik. İtalya 29 milyon dolarla ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 9 milyon dolarla Almanya ve 2 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri izledi. Ağırlıklı olarak AB ülkelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Son dönemde Orta Doğu ülkeleri de yükselen pazarlarımız arasında yer alıyor. 2022 yılı Ocak-Mayıs döneminde 6 milyon 662 bin dolarlık çam fıstığı ihraç ettik. Miktar bazında ise 113 ton ihracatımız var. Bu sene çam fıstığında 50 milyon dolar ihracat hedefliyoruz.”


Çam fıstığı ihracatı son 5 yılda atağa geçti

2017 yılında 25 milyon dolara kadar gerileyen çam fıstığı ihracatının son 5 yılda yüzde 68 arttığını kaydeden Işık, rekolteyi belli bir seviyeye getirmek için yeni üretim sahaları oluşturmaları gerektiğini vurguladı.