reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.971.3862.598

Çinli bilim insanları keşfetti: Bu antikor tüm varyantlara karşı etkili

Çinli bilim insanları, hem laboratuvar hem de canlı bir organizma üzerinde yapılan deneylerde elde ettiği sonuçlara göre, Kovid-19’un tüm varyantlarına karşı etkili bir antikor keşfettiklerini iddia etti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çinli bilim insanları keşfetti: Bu antikor tüm varyantlara karşı etkili

Çinli bilim insanları, laboratuvar deneylerinde önemli sonuca ulaştığını iddia etti. Guangzhou’daki Sun Yat-sen Üniversitesi ve Hangzhou’daki Zhejiang Üniversitesi’nin çalışmalarıyla Kovid-19’un tüm varyantlarına karşı etki gösterecek bir antikoru izole edildiği açıklandı.

ANTİKORLAR TÜM VARYANTLARA KARŞI ETKİ GÖSTERDİ

Yapılan araştırmada monoklonal antikor 35B5’in hem in vitro (laboratuvar veya test tüpü deneyi) hem de in vivo (canlı organizma üzerinde gerçekleştirilen) çalışmalarda vahşi tip Kovid-19’u (mutasyonlar olmadan) nötralize etmek için kullanıldığını söyledi.

Antikorun, bu yılın başlarında Hindistan’da ilk ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında ölümcül enfeksiyon dalgalarından sorumlu olan yüksek oranda mutasyona uğramış Delta varyantı üzerinde de çalıştığı açıklandı.

Araştırma sonuçlarına göre 35B5, geçerli mutasyon bölgelerinden kaçınan benzersiz bir epitopu (antijen molekülünün bir parçası) hedefleyerek SARS-CoV-2’yi (Kovid-19) nötralize ettiği tespit edildi. Başka bir deyişle, 35B5, virüsün mutasyon sürecinde değişmeyen benzersiz bir bölümünü hedefliyor. Bilim adamları, bu bulguların ‘evrensel bir Kovid-19 aşısının rasyonel tasarımı için kullanılabileceğini’ savunuyorlar .

BİR ANTİKOR DAHA BAŞARILI OLDU

Guangzhou’daki Sun Yat-sen Üniversitesi ve Hangzhou’daki Zhejiang Üniversitesi’nin çalışmalarının yanı sıra 

Pekin Genom Bilimi İleri Yenilik Merkezi Direktörü Sunnıy Şie, Covid-19’un tüm varyantlarına karşı tam etkili bir antikor keşfettiklerini bildirdi.

KOVİD-19’UN TÜM SEMPTOMLARINI GİDERDİ

“DXP-604” adı verilen antikorun laboratuvar çalışmalarında virüsün tüm mutasyonlarına karşı etkili olduğunu vurgulayan Sunnıy, bu antikor kullanılarak üretilen bir ilacın Beijing Ditan Hastanesinde ikinci aşama klinik denemelerine başlandığını belirtti.

Sunnıy, şimdiye dek 14 hasta üzerinde denenen ilacın virüs semptomlarını gidermede başarı gösterdiğini kaydetti.

Öte yandan, Çin ve ABD’de faaliyet gösteren Brii Bionsciences şirketi, “BRII-96” ve “BRII-198” adını verdiği iki antikoru birleştiren ilacın acil kullanımına onay verilmesi için ABD İlaç ve Gıda İdaresine başvurdu.

Şirket, Tsinghua Üniversitesi ve Şıncın Üçüncü Halk Hastanesinin iş birliğiyle geliştirdiği ilaç için yürüttüğü üçüncü aşama klinik denemelerde, ilacın Kovid-19 hastalarında ölüm ve hastanede tedavi oranlarını yüzde 78 oranında azalttığının gözlendiğini bildirdi.

YORUM YAP