reklam
reklam

COVİD-19’DA ÖĞRENDİKLERİMİZ « Doğunun Nabzı Haber Portalı

8 Ağustos 2022 - 20:34

COVİD-19’DA ÖĞRENDİKLERİMİZ

COVİD-19’DA ÖĞRENDİKLERİMİZ
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2020 - 17:33

“Olur ki, hoşunuza gitmeyen bir şeyde sizin için hayır, yine umulur ki hoşunuza giden bir şeyde sizin için şer vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.”  (Bakara 216)

 

COVİD-19

Covid-19, nam-ı diğer Koronavirüs, Rabbimizin emriyle görevini ifa etmek için dünyaya gönderilmiştir. Tıpkı bizim ve diğer yaratılmış varlıklar gibi. İşi bitince o da, elbetteki her canlı ve cansız varlık gibi yok olup gidecek. O canla başla emre itaat ederken bizler gafleti üzerimizden hala atamadık maalesef.Zaten emre itaatsizliklerimiz yüzünden tanışmadık mı Covid-19’la?

Herkes çok şey söyledi Koronavirüsün olumsuz etkileri konusunda. Kimi ekonomiye verdiği zarardan dem vurdu; kimi insanlarla iletişimimizin kesilmesinden.

Kimi yepyeni sağlık sorunlarına maruz kaldı; kimi eğitim eksikliğine.

Burada bunları irdeleyecek değiliz. Biz,” Başucu Kitabı”mızda bize gönderilenlere bakacağız ve şer gibi görünen ama onlarca hayrı içinde barındıran Covid-19’un olumlu etkilerini gün yüzüne çıkarmaya çalışacağız.

*Pek çok zaman tanık olduğum ve hayretle karşıladığım şu olay artık yok. Tuvalete girip ellerini yıkamadan çıkan onlarcasını gördüm. Şükürler olsun ki artık bu olay yaşanmıyor.

* Tokalaşmaktan kaçınan hanımlar bu yüzden hep sıkıntı yaşarlardı. Şimdilerde artık hiç kimse elini uzatmıyor.

* Otobüslerde sıkça yaşanan taciz olayları da bitti çok şükür. “Sosyal Mesafe” isimli bir korumamız var sürekli bize eşlik eden.

* Çalışan anneler, son beş aydır evde çocuklarıyla birlikteler. Çocuklar annelerinin kucağında uyumaya başladılar.

*Yine çalışan hanımlar mutfaklarının ve evlerinin her köşesinin tadını doyasıya çıkarma fırsatı buldular. Vakitsizlik yüzünden koştur koştur yapılan yemeklerin yerini, tadı tuzu yerinde yemekler aldı. Köşe-bucak, her yer temizliğin en mis kokularıyla kokulandı.

* Egzoz gazları yüzünden temiz havaya hasret kalan bizler, havanın temizlenmesiyle en yakındaki dağları, köyleri görür olduk.

* Gençlere; yaşlılara, alış-verişlerini yaparak dahi olsa hizmet etme imkanları doğdu.

* Makyajsız dışarı çıkmayan hanımların cilt gözenekleri nefes aldı.

* Çamaşır makineleri, ütüler, dışarı kıyafetleri uzunca bir süre hizmetlerine ara verdiler. Herkes en rahat kıyafetleriyle zamanın tadını çıkardı.

* Çocuklar ancak haftasonlarıebeveynleriyle birlikte yapabildikleri kahvaltıların beş aydır tadına vardılar.

* Saksılara kucaklar dolusu fideler dikildi ve betonarme balkonlar çiçek bahçelerine döndü.

* Taziyelerde, bankalardan krediler çekerek yemek ve masrafları ödeme devri de sona erdi.

* Düğünlerde gerçekten haddi aşan masraflar yüzünden gençlerin evlilik yaşları gittikçe yukarılara tırmanmıştı. Dış çekimler, tek taşlı pırlanta yüzükler, değeri milyarları bulan mobilyalar, sunum tabakları, adını aklımızda tutamayacağımız daha neler neler. Damat tarafının iflahını kesen binlerce gereksiz masraflar da artık yok Elhamdülillah.

Şuan aklımıza gelenler bunlar. Üzerinde biraz daha düşünürsek inanıyorum ki listemiz uzayıp gidecek.

Rabbimiz bizleri Ayet-i Kerimelerin vermek istediği mesajlara ulaştırsın inşallah. Çünkü bizler emre itaatsizlik etsek de diğer varlıklar işlerini en titiz şekilde eda edip duruyorlar. Sızlanmalarımız bize kalıyor…