Doğunun Nabzı Haber Portalı

Dolar ve altındaki yükseliş sonrası bomba açıklama: Söylentiler var, öğleden sonrayı bekleyin

Son dakika haberi: Prof. Dr. Sefer Şener, piyasalarda yaşananlara ilişkin

Dolar ve altındaki yükseliş sonrası bomba açıklama: Söylentiler var, öğleden sonrayı bekleyin
18
22 Mart 2021 - 13:50

CNN Türk canlı yayınında Prof. Dr. Sefer Şener önemli açıklamalarda bulundu. Şener konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Merkez Bankası’nın alacağı karar bellidir. Enflasyon incelenir ve MB bu noktada karar verir. Enflasyon çok düşerse ona göre bir karar verilir. Doların düşmesinin veya yükselmesinin ekonomik altyapısı yok. Bu gibi durumlarda beklemek lazım. Ekonomik donelerde bir değişim yok. Panik yapmamak lazım. Yüzde 19’luk faiz devam ediyor. MB görev değişimi olur ama politika tektir. Asya piyasalarında dalgalanmalar var. Bu geçici bir durum. Bu yerine oturacaktır. Algı yerine geldiğinde, kısa vadede bir değişim olmadığı görüldüğünde piyasa eski haline dönecek.

“TÜRKİYE TAVİZ VERMEDİ”

Türkiye serbest piyasa sistemini uyguluyor. Bu hiçbir zaman değişmedi. Türkiye taviz vermedi. Bu ülkemizin bir politikası. Değişecek bir politika değil. Türkiye’nin ana hedefleri var. Bu sebeple Türkiye daima serbest piyasayı kullanacak. Arz ve talep koşullarıyla yerine gelecek. Bir takım dedikodular var. Türkiye serbest piyasadan vazgeçmeyecek. Sistemimiz buna adapte olmuş. Bu gibi durumlarda serinkanlı olunması lazım. Ani yükselişin sebebi ekonomik bir altyapıya bağlı değil. Altında da benzer bir durum var. Beklemek lazım. Türkiye’nin herhangi MB politikası ya da piyasa politikası aksatacak şekilde davranması mümkün değil.

Yeni ekonomi politikası gündemdeyken, olağanüstü davranmak mümkün değil. 90’larda en zor dönemlerde bile serbest ekonomiye bağlı kaldı. Sisteme müdahale mümkün değil. Birkaç gün içinde sistem kendiliğinden yerine oturacak.

“ÖĞLEDEN SONRAYI BEKLEMEK LAZIM”

Aynı gerekçeler borsada da bulunuyor. Sosyal medyadan piyasaya müdahale edilecek veya sistem durdurulacak gibi söylentiler var. Doğal olarak bütün yatırımcılar etkileniyor. Faizdeki sabitlikte sorun yok ama döviz oynaklığı yabancı yatırımcıyı panikletiyor. Öğleden sonrayı beklemek lazım. Özellikle ekonomik temeli olmayan olaylar geçici.

(İşsizlik rakamları hakkında) Dünya çapında pandemi sebebiyle 40 milyon kişi işini kaybetti. İstihdam alanında bir daralma var. Salgın sebebiyle böyle. Pandemi süreci raya girerse işsizlikte bir düzelme bekliyoruz. O yüzden istihdam ile ilgili kısım ancak salgın belli bir düzeye gelince olacak. Bu süreci atlattığımızda biz ancak istihdamda artma göreceğiz. O yüzden pandemi sürecinin hafiflemesini bekliyoruz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.