Doğunun Nabzı Haber Portalı

Emekli maaşı ve memur maaşı zammı ne kadar olacak?

Emekli maaşı zammı ile ilgili detaylar milyonlarca emeklinin takip ettiği konular arasında bulunuyor. Memurlar ise memur maaşına yapılacak zammı bekleniyor. Peki SSK, Bağ-Kur temmuz emekli maaşı zammı ne kadar olacak?

Emekli maaşı ve memur maaşı zammı ne kadar olacak?
17 Haziran 2021 - 10:51

Emekli maaşı ve memur maaşı zammı son dakika gelişmeleri gündemde yer alıyor. Emekli ve memur maaşı zammı enflasyon rakamlarına göre göre belirleniyor. Zamlar için haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Peki temmuz ayı SSK, Bağ-Kur temmuz emekli maaşı zammı ve memur maaşı zammı ne kadar olacak 2021?

EMEKLİ MAAŞI VE MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Mayıs ayı enflasyon rakamları geçtiğimiz günlerde açıklandı. TÜİK açıkladığı verilere göre tüketici fiyatları Mayıs’ta yıllık %16,59 oldu. Emekli ve memur maaşı zammı için haziran ayı enflasyon rakamları bekleniyor.

Emekliler ve memurlar yılda iki kez zam alıyor. Bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında yapılıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri hem Ocak’ta hem de Temmuz’da bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyorlar. Memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen zam oranı ile birlikte bu oranı geçen enflasyon farkını maaş zammı olarak alıyor. Önceki gün açıklanan Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte Temmuz’da yapılacak zamlarla ilgili önemli bir veri de ortaya çıkmış oldu. Zamların kesinleşmesi için 3 Temmuz’da açıklanacak Haziran enflasyonu kaldı.

Bu enflasyonun da eklenmesiyle birlikte 6 aylık oran ortaya çıkacak ve zamlar yapılacak. Mayıs ayı enflasyon verisi ile birlikte 5 aylık oran yüzde 6.39 olarak ortaya çıktı.Buna göre Haziran enflasyonu sıfır bile çıksa SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.39 zam alabilecek. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 3.39 fark alacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.