Doğunun Nabzı Haber Portalı

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Facebook robotlarla internet dağıtıyor

Facebook tarafından geliştirilen akrobatik robot, elektrik hatları üzerinde gezinerek internete erişimi olmayan bölgelere bağlantı ulaştırmak için kullanılıyor.

Facebook robotlarla internet dağıtıyor
7
14 Temmuz 2020 - 20:54

Facebook, dar gelirli ülkelere ücretsiz ya da düşük maliyetli internet götürebilmek için internet.org projesiyle önemli adımlar attı. Uzaya uydu gönderme, Telekom anlaşmaları, insansız hava aracı gibi farklı alanlarda çalışmalarla bu amaç çeşitli şekillerde yaygınlaşıyor.

Yakın zamanda Afrika’ya odaklanan Facebook, şimdi de elektrik hatları üzerinde gezebilen bir robot tasarladı. Akrobatik robot, internete erişimi olmayan bölgelere fiber kabloları götürüyor.

Sürdürülebilir bir proje

İnce ancak dayanıklı olan fiber optik kablolar, tıpkı akrobatik robot gibi Facebook tarafından yapılan işbirlikleri sayesinde üretildi. Facebook, kabloları geliştirmesi için Wayne Kachmar ile işbirliğine imza attı. Robotlar ise ULC Robotics tarafından geliştirildi. Kachmar sayesinde üretilen fiber kabloların, normal fiber kablolarda çok daha küçük hacimde olduğunu söyleyelim. Böylece kablolar, robotun merkezine yerleştirilebiliyor.

Facebook’un açıklamasına göre; elektrik kablolarının etrafına internet alt yapısı yerleştirmek; internet kablolarını yer altına döşemekten çok daha düşük maliyetli.

Kullanıcı tabanını genişletmek üzere uzun süredir dar gelirli ülkelere internet getirmeye odaklanan Facebook, sonunda yıllar boyu süren bu çabasının karşılığını alabilir. Şirketin bu yeni akrobatik robotla birlikte, dağıtım sürecini hızlandıracağını söylemek mümkün. Üstelik diğer projelere kıyasla bu işlemin düşük maliyetli olması, sürdürülebilirliğini de artırıyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.