• BIST 100

  11172,8%0,15
 • DOLAR

  32,93% 0,10
 • EURO

  35,87% 0,02
 • GRAM ALTIN

  2529,47% -0,20
 • Ç. ALTIN

  4116,11% 0,00

Ev sahipleri ve kiracılara önemli uyarı: Fazla para ödüyor olabilirsiniz

GÜNDEM 6.07.2020 17:03:09 0
Ev sahipleri ve kiracılara önemli uyarı: Fazla para ödüyor olabilirsiniz

Ev sahipleri ve kiracılara uzmanlardan önemli bir uyarı geldi. 1+1 daireyle 4+1 dairelerin aynı aidatları ödemek zorunda kalacağını belirten uzmanlar, ev sahiplerine ve kiracılara apartmanların anayasası olarak değerlendirilen yönetim planlarını dikkatli bir şekilde incelemeleri önerisinde bulundular. Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Hürriyet'ten Oya Armutçu, kira aidatının yanı sıra evcil hayvan besleme konusunun da yönetim planlarında düzenlendiğini, eğer planlarda 'hayvan beslenemez' ifadesi yer alıyorsa  komşularınızdan birinin ihtarı üzerine kira akdiniz feshi ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

İşte Oya Armutçu'nun o yazısı:

Ev alırken de kiralarken de yönetim planına dikkat. Çünkü yönetim planları apartmanların anayasalarıdır. Yönetim planında bütün maliklerin aynı aidatı ödeyeceği öngörülmüşse, 1 artı 1 evinize 4 artı 1 dairelerle aynı aidatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Sitede 1+1 dairede oturmalarına rağmen yönetim planı hükümleri yüzünden 4+1’lerle aynı aidatı ödemekten yakınan ve ne yapabileceklerini soran çok sayıda okurum var. Bu sorularınızı Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı ve avukat Ali Güvenç Kiraz’a ilettim. Kiraz, ev alırken de kiralarken de yönetim planlarının mutlaka okunup incelenmesi uyarısında bulunarak şu yanıtı verdi:

YÖNETİM PLANINI İYİ OKUYUN

“Site ve benzeri yerlerden daire satın alacak veya kiralayacak olan vatandaşlarımız gayrimenkulün yönetim planını mutlaka detaylı okusunlar. Çünkü yönetim planları apartmanların anayasalarıdır. Özellikle tapu memuru size ‘Okudum’ diye imza attırıyor. Yönetim planlarını okumalıyız, okumak zorundayız. Siz 1+1 daire aldınız. Aynı sitede 3+1 ve 4+1 daireler var. Yönetim planınında bazen ‘aynı aidat’ öngörülür, bazen de ‘arsa payına göre’ der. ‘Tüm daireler için aynı aidat ödeneceği’ yönetim planında yazılıysa ödemek zorunda kalırsınız. Dava açsanız da sonuç alamazsınız. Bu durumda çözüm ancak yönetim planının değiştirilmesiyle mümkündür. Bunun için genel kurulda tüm kat maliklerinin yüzde 80’inin onay vermesi lazımdır. Bunu sağlamanız ise çok güçtür. Çünkü kimse daha yüksek aidat ödemek istemez.

KÖPEK BESLEYENLER DİKKAT

Yönetim planlarında aidat dışında hayvan beslemek gibi konular da düzenlenir. Örneğin köpeğiniz var. Yeni bir eve kiracı olarak taşındınız. Yönetim planını incelemediniz. Yönetim planında ‘Hayvan beslenemez’ yazıyorsa, besleyemezsiniz. Rahatsız olduğunu söyleyen komşularınızdan birinin ihtarı üzerine kira akdiniz feshedilir, köpeğinizle birlikte daireden tahliye edilirsiniz.” 

ASANSÖR HUKUKU

Eski binalarda asansörün sonradan nasıl yaptırılabileceği konusunda birçok soru geliyor. Okurum E.Ö.’nün örnek sorusu şöyle: “Bizim sitemiz 14 blok, eski bina. Asansör boşluğu mevcut, zamanında yapmamışlar. Şimdi site olarak karar alınmış, asansörler yapılıyor. Fakat alınan kararda merdiven sayısına göre hesaplama yapmışlar. Bu karar doğru mu? Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre ‘Eşit ödenir’ deniyor. Mesela birinci kat 3 bin lira öderken, beşinci katın 11 bin lira ödemesi gerekiyor. Ara katlarda farklı ödeme planı var. Ben buna itiraz ettim. Fakat, ‘Biz böyle karar aldık’ diyorlar. Bu durumda ne yapmam lazım?”

KAT MÜLKİYETİ KANUNU

Binalardaki yaşamı kolaylaştırdığı için asansör 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yargıtay içtihatları uyarınca “faydalı yenilik ve ilave olarak” kabul ediliyor. Bu nedenle Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 42. maddesinde belirtilen yöntemle okurum E.Ö.’nün sorusundaki gibi proje açısından da bir sorun yok ise eski bir binaya asansör yaptırılması mümkün. Bunun için öncelikle kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile bu karar alınması gerekir.

NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Kat maliklerinden bir kısmı asansör yapımına ve yöntemine karşı çıkarsa kat malikleri kurulu toplantısında alınan bu karara karşı hâkimin müdahalesini isteyebilir. Karara karşı iptal talebiyle bulunulan yer sulh hukuk mahkemesinde dava açılabilir. Karar alındığı için E.Ö.’nün yapabileceği de mahkemeye başvurmak. Şu noktanın altını çizmek gerekir: Karara karşı iptal davası açılmaz ya da açılır ama dava reddedilirse asansörün giderlerine her kat maliki arsa payı oranında katılmak zorunda kalır.

ÖDEMEZSENİZ NE OLUR?

Asansör yapıldıktan sonra ise binanın ortak yer ve tesisi haline gelir. Bu sebeple karara karşı olan kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını öne sürmek suretiyle asansör yapımı için gerekli gider ve avans payını ödemekten kaçınamazlar. Ödemeyen daire sahibi hakkında, payına düşen kısım için dava açılabileceği gibi doğrudan icra takibi yapılabilir. Diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici dava açma ve icra takibini yapma hakkına sahiptir. Haberiniz olsun.


Siirt’te 20 bin araç denetlendi, 4 bin sürücüye işlem yapıldı

Lice’de 1 milyon 229 bin 300 kök kenevir ve skunk bitkisi ele geçirildi

Bu fırında ekmek bekleyen müşteriler kitap okuyor

Gazete sayfaları kadınların elinde sanata dönüşüyor

Babasının tarlasından 1,5 ton Antep fıstığı çalan şüpheli yakalandı

BASIN BAYRAMINI KUTLAMIYORUZ

Köy turnuvaları, büyük heyecanla devam ediyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hastanelerde limonata ikramına başladı

Covid sürecinde başlayan resim tutkusunun başarısını çalıştığı hastanede sergiledi

BAB-GED’den "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı" mesajı

Kontrolden çıkan otomobil önündeki tıra çarptı: 1 ölü, 6 yaralı

Diyarbakır’da çıkan anız yangını söndürüldü

Mardin’de yürüyüş yapan kadın uçurumdan düştü

Diyarbakır’da anız yangını: Bölgedeki rüzgarın etkisiyle alevler geniş alana yayıldı

Siirt’te kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari FETÖ üyesi yakalandı

Siirt’te traktör devrildi: 2’si ağır 7 yaralı

Adıyaman’da hırsızlık çetesi çökertildi: 7 tutuklama

Olgun’dan Altun’a ziyaret

Şırnak’ta kaçakçılık ve asayiş operasyonlarında 27 kişiye işlem yapıldı

Gaziantep’te çeşitli suçlardan aranan 13 şahıs yakalandı

Yaşlı adam alt yapı çukuruna düştü

Kaldırımda görülen yılan korkuttu

Dicle Nehri’nde cisim patladı: 1 ağır yaralı

10 metre yürüyemiyordu, sigarayı bıraktı 10 kilometre yürüyor

Adıyaman’da 345 öğrenci YKS’de ilk 30 bine yerleşti

Şanlıurfa ve Adıyaman’dan geçen fay hattı ile ilgili önemli açıklama

Diyarbakır’da sulama kanalına düşen köpek kurtarıldı

Sokak ortasında başından silahla vurularak öldürülen Hilal’in kız kardeşi konuştu

Şanlıurfa’da uyuşturucu ve silah operasyonu: 11 gözaltı

Diyarbakır’da bir işyerinde yapılan aramada 296 kilo skunk ele geçirildi

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku