HDP ile İYİ Parti birbirine düştü! ‘Akşener ne yapacağını şaşırdı, büyü bozuldu!’ « Doğunun Nabzı Gazetesi & Haber Portalı

8 Şubat 2023 - 00:52

HDP ile İYİ Parti birbirine düştü! ‘Akşener ne yapacağını şaşırdı, büyü bozuldu!’

Millet İttifakı’nda İYİ Parti ve HDP arasındaki kriz derinleşiyor. Meral Akşener’in geçtiğimiz güncelerde yaptığı açıklamalara HDP’li Sırrı Süreyya Önder “Düne kadar bize danışan İYİ Parti, bugün saygısızlık yapamaz” sözleri ile cevap verdi. Yaşanan bu gelişmeler sonrası siyasi isimler durumu Haber7’ye değerlendirdi.

HDP ile İYİ Parti birbirine düştü! ‘Akşener ne yapacağını şaşırdı, büyü bozuldu!’
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2020 - 22:34

Haber7

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında, HDP’nin terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısını söylemişti.

Akşener’in bu sözlerine cevap, HDP kanadından Sırrı Süreyya Önder’den geldi.

Önder, seçimlerden önce İyi Parti’den yetkililerin kendilerinden çalışmalar konusunda fikir aldıklarını ve buna göre çalışma planı yaptıklarını anlattı.

“ŞURADA KİMİNLE ÇALIŞALIM, NASIL YAPALIM…”

HDP’li Önder, “Bize aracı gönderen, ‘Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?’ diye fikrimizi merak eden parti, bugün bize koordinat biçemez. İyi Parti’yi kastediyorum, ‘Bizim nazarımızda şuradadır’ diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır.” şeklindeki açıklamasıyla, İyi Parti ile HDP arasındaki ittifakı da itiraf etti.

CHP’nin de ortağı olduğu Millet İttifakı’ndaki çatlak giderek büyürken siyasi isimler yapılan açıklamaları ve kriz sürecini Haber7’ye değerlendirdi.

“İTTİFAK ORTAKLARI ŞUAN BİR ÇIKMAZI YAŞIYOR”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan; 

Görüyoruz ki “Hem seçmenime karşı HDP’yi eleştireyim hem de seçimde desteğini alayım” filmi son buluyor. İYİ Parti; milliyetçi ve muhafazakar tabanında tepkilerin artması, parti içinde istifaların gelmesiyle söylem değişikliğine gitmek zorunda kaldı. Oysa HDP’yi deyim yerindeyse çantada keklik olarak görüyordu.

“PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİYDİ”

Tabanınızın rahatsız olduğu, kabul etmediği bir ittifak yaparsanız; bu tartışmaların yaşanması tabiidir. Tabiri caizse perşembenin gelişi, çarşambadan belliydi.
HDP, kurulduğu günden bugüne terör örgütüyle arasına mesafe koyamayan bir duruş sergilemektedir. Bu sorunu görmek istemeyip, ittifaktan çekinmeyenlerin böyle bir sorunla karşılaşması kaçınılmazdır.

Öyle gözüküyor ki süreç, kuşkusuz birçok şeyi daha ortaya çıkaracak. Deyim yerindeyse maskeler bir bir düşecek. İttifak; kapalı kapılar ardında değil, onurla ve gururla açıktan yapılır.

“MERAL AKŞENER’İN BÜYÜSÜ BOZULDU”

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt:

Meral Akşener son zamanlarda itibar kaybı yaşadıkça kendisine çıkış yolu arıyor. Tabanı artık onun samimiyetine inanmıyor. Akşener’in büyüsü bozuldu. Taban her geçen gün partiden uzaklaştıkça yeni söylemler peşine düştü.

Meral Akşener için vatan, millet, bayrak önemli değildir. Onun için tek önemli şey vardır. Kendisi önemlidir. Bu yüzden itibar kaybını ortadan kaldırmak için HDP’ye saldırarak tabanını ayakta tutmaya çalışıyor.

Fatma Kurtulan daha önce cevap vermişti. Şimdi Sırrı Süreyya Önder de vermiş.
“Düne kadar bize yalvarıyordun bizim kapıdan ayrılmıyordun” diyor.
Bizim sürekli ittifak içinde olduklarını söylüyorduk bunlar yalanlıyordu. Sırrı Süreyya Önder ve Fatma Kurtulan HDP-İyi Parti ilişkisini tescil etmiştir. Akşener buna cevap versin.

“İŞBİRLİĞİ YAPIYORLAR, AÇIKLAMALARI SAMİMİYETSİZ”

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay: 

HDP ve İyi Parti’nin aralarının bozulduğunu zannetmiyorum. Bunlar HDP, CHP, İyi Parti işbirliğinde ortaya çıkan rahatsızlığı gizlemeye yönelik ikiyüzlü bir söylem. Biliyorsunuz HDP “Meclis sıralarda bizim sayemizde oturuyorsunuz” dediğinde İyi Partililer cevap bile vermediler. Şu anda da aynı politikaları izliyorlar. İşbirliği yapıyorlar. Samimiyetsiz buluyorum bu açıklamalarını… Bir süre daha bu şekilde ilişkilerini gizlemeye yönelik açıklamalar, söylemler olacaktır diye düşünüyorum.

Ama diğer taraftan bakınca bir aile gibi her konuda birlikte hareket ediyorlar. CHP’nin paçasına yapışarak siyaset yapan bir parti haline gelmişler. Akşener, Meclis tutanaklarında kendi sözcülerinin Türkiye’nin milli meselelerinde yaptığı konuşmalara bir baksın önce… HDP’li sözcü ile nasıl aynı konuşmuşlar. Kendi partisinden daha haberi yok.

“BU BİR KAYIKÇI KAVGASI”

Akşam Gazetesi Yazarı Emin Pazarcı:

Bu tartışma bile HDP ve İyi Parti’nin geçmişte yaptıkları ittifakın bir göstergesi bir kanıtıdır. Eskiden kayıkçı kavgaları olurdu müşteri yanıltmak için. Ben burada bir kayıkçı kavgası görüyorum.

Böyle çıkışlar olabilir. Ama yarın yine ihtiyaç olduğunda daha önce de olduğu gibi birlikte davranacaklardır. Bunlar seçmene, taban hitaben yapılan söylemlerdir. Çok da üstünde durmaya gerek yok.

AĞIRALİOĞLU: ALÇAKLARLA SİYASET YAPMIYORUZ

Sıırı Süreyya Önder’in açıklamalarına İYİ Partili Ağıralioğlu’ndan sert bir cevap geldi. Ağıralioğlu, “Alçaklarla siyaset yapmıyoruz” dedi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

PKK terör örgütüdür. PKK terör örgütüdür diyemeyen herkes, terörün gölgesindedir.

Biz, terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız.

İYİ Parti’ye dönük iftira kampanyasının bir hududu yok galiba! Evlatlarımız birer birer şehit olurken; partimizde, evlatlarımızın katillerine katil diyemeyen HDP’ye fikrini, zikrini sorabilecek bir tane alçak yoktur.

Biz, alçaklarla siyaset yapmıyoruz. Varsa gereğini yaparız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.