reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.984.9271.373

İNSAN ARADIĞIDIR

Yayınlanma Tarihi : Google News
İNSAN ARADIĞIDIR

Biz insanlar, ömrümüz boyunca hep bir hedef uğruna çalışırız. Doğduğumuzda anne babamızın hayallerine göre büyütülmemizin yerini, kişiliğimiz geliştikçe, bizim ilgi alanlarımız alır.

Aradığınız şey dünyevi bir şeyse Allah karşınıza onu çıkarır.

Rıza-i İlahi ise ömrünüzün sonuna dek sürekli bir arayış içinde olursunuz. Bulduklarınız size yetmez. Hep daha farklı şeyler bulmak istersiniz. Bulduklarınız karşısında aslında hiçbir şey bilmediğinizi fark ettikçe de içiniz yanar.

Zaman yetmez olur yapmak istediklerinize.

Bu sefer de zaman içinde zaman üretirsiniz. Çayınızı içerken harcanan zaman içinizi yakar. Aynı ana farklı bir faaliyet daha sıkıştırmanın yolunu ararsınız, alın size yeni bir arayış…

Allah’ı razı etme ise aradığınız, defnedildiğinizde onun sizi bulacağını garanti ederim.

Haydi çaya katık olacak şeylere geri dönelim. Kitap okuma mı alırsınız, yoksa üzerinde uzun bir süredir araştırma yaptığınız ve yazmayı düşündüğünüz bir konu mu?

Yemek yaparken mutfakta harcanan zamanın ise telafisi yok gibidir. Açın sesli kitap sitelerinden birini, okumayı hep ertelemek zorunda olduğunuz bir kitabı dinleyin internet sitelerinden; ya da mevlit dinleyin yemeğiniz fokurdarken. Maydanozu doğrarken harcadığınız zaman, ezber yaptığınız bir sureyi tekrarlamak için en ideal anlardandır.

Yaşadığımız çağ, bizleri boş anlara hasret bıraktığı için akıllı davranmalı ve zaman üretmeliyiz. Malum

aradıklarımızın listesi çok uzun.

Aradıklarımız bizim insani kalitemizin de göstergesidir. Boş iş yapmaktan Allah’a sığınan bir Peygamberin ümmetiyiz. Dönüp yaşadığımız zamana bakınca boş işlerle çevrili kocaman kocaman saatler geçirdiğimizi fark edebiliriz.

İçimizde hissettiğimiz ve bir türlü kurtulamadığımız bir şeylerin eksikliği, aslında bizleri çok güzel amellere yöneltir. Onu deneriz olmaz bunu deneriz geçmez o his. Naçizane, bu duygu bizi Allah’a yakınlaştıran kıymetli bir ihsandır. Çünkü ruh tatmin olduğunda aramayı bırakır. Halbuki bizlerin aramayı bırakması üzerimize kürek kürek atılacak olantoprakla son bulmalıdır.

Pandemi sebebiyle de hayatımızın akışı tepetaklak oldu. Bize düşen sürekli sızlanmak yerine( ki sürekli şikayet etmemiz sebebiyle Rabbimiz elimizdeki nimetleri çekip aldı) şimdiki şartlara uygun bir hayat tarzı oluşturmak.

Bunun için de; içinde bulunduğumuz mübarek üç ayları fırsata çevirip, davası Rıza-i İlahi olan kimselerle telefonla dahi olsa istişareler yaparak yeni bir hayata merhaba demek.

Yaklaşmakta olan hızla yaklaşıyor. İçinde bulunduğumuz gafletten uyanmamız için üzerimize atılacak olan ilk kürek toprak çok geç olacaktır.

 

 

 

YORUM YAP