iPhone 12 ön siparişindeki tehlike ortaya çıkarıldı « Doğunun Nabzı Haber Portalı

4 Ekim 2022 - 13:07

iPhone 12 ön siparişindeki tehlike ortaya çıkarıldı

iPhone 12 serisini satın almak isteyenleri hedefleyen bir tuzak farkedildi. Dolandırıcılar, iPhone 12 ön siparişi topladıklarını iddia ederek insanların hem paralarını hem de kişisel bilgilerini ele geçiriyor.

iPhone 12 ön siparişindeki tehlike ortaya çıkarıldı
Son Güncelleme :

31 Ekim 2020 - 9:26

Apple’ın şirketin yeniliklerine ilişkin son sunumunu ve özellikle de iPhone 12 lansmanını takiben, siber güvenlik kuruluşu Kaspersky uzmanları yeni akıllı telefon için ön sipariş topladığını iddia eden dünya çapında düzinelerce şüpheli girişimi ortaya çıkardı. Gerçekte bu gibi daha pek çok plan mevcut olabilir.

Söz konusu web siteleri, genellikle kullanıcının ön ödeme yapması veya bazı bilgilerini bırakması için bir “harekete geçirme çağrısı” içeriyor. Kurban tuzağa düşerse, paylaştığı tüm veriler ve ödemeler dolandırıcıların eline geçiyor.

Dolandırıcılık girişimlerinin çoğunda kullanıcılara yalnızca ön sipariş teklif edilmekle kalmıyor, aynı zamanda yeni bir iPhone kazanmayı vaat eden çekilişe katılmaları da öneriliyor. Bu çekilişe katılmak için kullanıcının bazı soruları yanıtlaması gerekiyor ve takiben kullanıcı bir sonraki ankete yönlendiriliyor.

iPhone 12 kazanmak için mesajı paylaşın

Buna ek olarak Kaspersky uzmanları, popüler mesajlaşma yazılımında başka bir yöntem keşfettiler. Yeni cihazın lansmanından sonra araştırmacılar, akıllı telefonun yeni sürümünü ücretsiz olarak almak isteyenleri hedefleyen bir mesaj patlaması tespit ettiler.

Bu yöntemde, hediyeyi kazanmak için bu tür mesajları ‘yalnızca 20 kişiye veya 5 gruba iletmeniz yeterli’ gibi ifadeler yer alıyor. Ardından, kullanıcının kazandığı telefonun rengini seçmek için aslında kimlik avı web sitesine giden bir bağlantıya tıklaması isteniyor.