Doğunun Nabzı Haber Portalı

Neye Niyet Oraya Kısmet

Neye Niyet Oraya Kısmet
Zekeriya KAYA
Zekeriya KAYA( kaya@gmail.com )
11
08 Aralık 2020 - 10:01

Niyet bir iksirdir. bir kimyadır, bir matematiktir. Bir faaliyeti niçin yapıyorsanız, niyet odur. Görüntünün altında yatan manadır. Resmi tamamlayan boyadır, fırçadır.

Niyet toprağı altın, şişeyi elmasa çeviren bir kimyadır. Ya da tam tersidir.

Günahı sevap , sevabı günaha dönüştüren bir iksirdir.

Nasıl mı? Örneğin; Baş, başkası için secdeye giderse dalalettir, küfürdür. Allah (C.C.) için secdeye giderse ibadettir. Faaliyet aynı ama niyet farklı olunca biri ibadet, diğeri dalalettir. Birinin neticesi Cennet, diğeri Cehennemdir.

Evet ibadet şekildir. Onun içini dolduran niyettir, ihlastır. Ya da onun içini boşaltan…

Bundan dolayı Peygamber Efendimiz (A.S.M): “ Müminin niyeti amelinden hayırlıdır.” buyurmuştur. Başka bir hadiste : “ İnsanlar niyetlerine gore haşirde dirilirler.” Buyurmuştur.

Başka bir hadisi şerifte ise : “ 3 kısım insan var ki bunlar, mahşerde Cennete gitmeyi beklerken yüzüstü Cehenneme gidecekler.” Buyurmuştur.

Ashab  Ya Resullah bunlar kimlerdir diye sorunca  Peygamberimiz (A.S.M) bunlar  bir kısım şehitler, alimler ve zenginlerdir.

Sahabeler tekrar soruyorlar Ya Resulallah bu nasıl olur? Peygamberimiz (A.S.M): o bir kısım şehitler gelir ve Allah (C.C)  onlara sorar benim için ne yaptın? Onlarda derler ki Allahım senin için hayatımı feda ettim der, Allah (C.C) da hayır sen benim için değil kendin için yaptın, ne kadar yiğittir, merttir desinler diye yaptın ve dünyada da karşılığını aldın. Buraya birşey bırakmadın.

Bedir savaşında hurma bahçeleri için savaşan o medineliyi düşünün sahabeler onun için o şehittir, o cennetliktir demişti. Peygamberimiz ise hayır o şehit değil o cehennemliktir demişti. Sahabelerde onun ASIL NİYETİNİ öğrenince Peygamberimize hak vermişlerdi.

Niyet ile ilgili son bir örnek; Mekkeli müşriklerin tacizlerinden, tazyiklerinden ve zulümlerinden dolayı Mekkeli Müslümanlar Medineye göç etmek zorunda kalmışlardı. Bu hicret esnasında bir sahabide hem hicret hem de medinede bulunan sevgilisine kavuşmak için hicret etmişti. Bu sahabi ile ilgili ayet iner bu  bir uyarı, ihtar, ikaz ayetidir.

Kurban bayramında kestiğimiz kuırbanlar için de aynı şeyler geçerlidir. Allah’a (C.C) ulaşan kestiğimiz kurbanların etleri kanları değil halis niyetimizdir.

Yaptığımız faaliyetlerin neticesinde ne umuyorsak neticede onu bulacağız.

Allah cümlemize niyetinin merkezine ihlası almayı nasip etsin, ikram ve ihsan etsin.

NİYET HAYR, AKİBET HAYR…

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.