Samimi Arkadaş « Doğunun Nabzı Haber Portalı

30 Eylül 2022 - 19:18

Samimi Arkadaş

Samimi Arkadaş
Son Güncelleme :

02 Şubat 2021 - 23:43

İmam Evzai (ra) şöyle der;

“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, o gün en zor bulunan şeyler;

*samimi arkadaş,

**helal olan bir dirhem,

***sünnette olan bir amel olacak.

*Sizce samimi insanlar kaldı mı? Bence kalmadı. Kaldıysa eğer şuan, hastanelerin psikoloji servisleri neden sıkıntısını anlatmaya giden insanlarla dolu. Pek çok kişi psikoloğa gitmeyi tercih ediyor çünkü tanımadığı bir insana sıkıntısını anlatmak daha çok işlerine geliyor. Anlattıklarından dolayı kendisini yermeyecek, küçümseyici söz ve tavırlarda bulunmayacak, arkasından anlattıklarını kimseye anlatmayacak birilerini arıyor günümüz insanı. Yani kendisine yabancı olana daha çok güveniyor. Bu bile insanı ne kadar yaralıyor. Çevrende onlarca insan olacak ve sen onlarla hiç bir şey paylaşamayacaksın.

Acı. Gerçekten çok acı.

Her ay düzenli olarak konuşmaya gidenlerin asıl ihtiyacının sohbet olduğu gerçeğini hep göz ardı ediyoruz. Düşünsenize sizi dinlemesi karşılığında onlarca para ödüyorsunuz, yol kat ediyorsunuz. Ve dahi ilaçlar kullanmak zorunda kalıyorsunuz, sürüyle yan etkisi olan. Hatta ruh halinizi düzeltme uğruna ilacın yan etkisiyle intihar vakaları bile duyuyoruz.

Ne ara biz bu hale geldik Allah’ım.

Dikkat edin bu çağın insanı kendisini dinleyen birini görünce mütemadiyen konuşuyor. Yaş aralığı, gariptir ki, belli değil. Her yaştan insan sürekli bir şeyler anlatmak istiyor, yüreğine yük olan o kadar çok söz var ki…Bugünden itibaren lütfen sizinle karşılaşan ve size konuşma sırası vermeyen insanları dinleyin. Bırakın onlar konuşsunlar. İnanın sizden ayrılırken itiraf edecektir:

“Seni gördüğüme çok sevindim. İçim açıldı. İyi geldi seninle konuşmak (hep konuşanın kendisi olduğunu bile bile).”

Peki sürekli dinlemek de bu sefer bizi yormaz mı? Yorar elbet. Ama bize bıraktığı kazançları sayarsak inanın buna değer.

Mesela anlatılanların sizin başınıza gelmediğine sevinebilir,kendi sıkıntılarınızın daha çekilebilir olduğunu tespit edebilirsiniz. Gelseydi eğer nasıl tavır takınacağınızı kısacık bir an düşünmenizi sağlayabilir karşı taraf.

“Sen olsan ne yapardın?” dünyanın en zor sorusudur. İşte o kısacık an içinize sonsuz şükür duyguları salar. Ya gerçekten de siz o durumda olsanız ne yapardınız?

Arkadaşınızın sıkıntısını gidermenin manevi hazzı içinize dalga dalga yayılacaktır. Onun gözünde daha da değerli kılacaktır sizin onu dinlemeniz.

Siz de gecenin bir vakti Sahibin/mize dökersiniz içinizi.