Bayan Eskort Bodrum

TORPİL BAŞAKASININ HAKKINI ÇİĞNEMEKTİR « Doğunun Nabzı Haber Portalı

29 Kasım 2022 - 23:16

TORPİL BAŞAKASININ HAKKINI ÇİĞNEMEKTİR

TORPİL BAŞAKASININ HAKKINI ÇİĞNEMEKTİR
Son Güncelleme :

08 Aralık 2020 - 9:55

Bu günkü yazımda torpilin hayatımızın her anında kol gezdiğini söylersek abartmış olmuş sayılmayız. İnsanlarımız yaşamlarını sürdürebilmek için torpile başvurması gerektiğini bilinçaltına yerleştirmiş durumdadır. Torpil demek kendisine ait olmayan bir şeyi hak edenin elinden almaktır. Yani o hak edenin hakkını gasp etmektir. Hak edene zülüm etmektir. Gel yıllarca canla başla, gece gündüz çalış ve bu çalışmanın sonucunda mutsuz ol umutsuz ol neden? Çünkü her an dayısı ve parası olan biri önünü kesebilir.

Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır: “Kızım sakın! Peygamber kızısın diye ahrette sana torpil geçileceğini sanma…” (BUHARİ)

 

Dayısı ve parası olanlar lütfen iyi düşünsünler, dayı ve parası olamayanların yaşama hakkına saygılı olmalıdırlar, onların da bir umut ve gelecek için çırpındıklarını, görebilmelidirler. Siz, çocuğunuz yâda bir yakınınızın işe girmesini yâda bir sınavı kazanmasını ne kadar çok istiyorsanız karşı taraf ta o kadar istemektedir. Kendimiz için istediğimizi başkası, içinde istemeliyiz. Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmamalıyız.

 

Peygamberimiz(başka bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Sizden biriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe iman etmiş olamaz…” (İmam Ahmet b. Han bel, El-Müsned, el-Fethu’r-Rabbani Tertibi, Enser Yayıncılık: 1/113.)

Torpil ile örnek vermek gerekirse bütün enerjisini, hünerini ortaya koyarak iyi bir puan alıyorsun ve o puanla alım olduğunu biliyorsun ama alınmıyorsun. Neden? Çünkü boyun kısa, diksiyonun bozuk, ismin hoşuma gitmedi, yâda eğri yürüyorsun gibi havadan sudan bahanelerle seni elleyip yerine puan düşük özellikleri tutmayan, ama dayı ve parası olan biri hemen alınıyor. Acaba bu olayın hak edipte alınmayan kişi üzerindeki psikolojik tramvayı düşünebilir misiniz? Ne kadar acı bir durum değil mi? Allah korusun Kişiye intihara kadar da sürükleyebilir, çünkü artık tutunacak bir dalın olmadığını böyle bir dünyada yaşamın kendisi için anlamsız olduğunu düşünür.

Adam kayırma ve torpilin olmadığı herkesin kendi hakkı ve imkânı ile bir yerlere geleceği, hak edenin hak ettiği yerde olacağı para ve dayının ikinci planda olduğu ve herkesin umutlu olabileceği bir Türkiye için haydi el ele… Allaha emanet olun.