‘Tüm ülkelerin ilk 5 listesinde Türkiye var, Asya’yı geri alacağız!’ « Doğunun Nabzı Haber Portalı

3 Ekim 2022 - 20:41

‘Tüm ülkelerin ilk 5 listesinde Türkiye var, Asya’yı geri alacağız!’

Bakan Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede Türkiye’nin başarılı performansına vurgu yaparak,

‘Tüm ülkelerin ilk 5 listesinde Türkiye var, Asya’yı geri alacağız!’
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2020 - 23:16

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğrenci Topluluğunca düzenlenen video konferansta, Türkiye’nin “Girişimci ve İnsani Dış Politikası” inisiyatifine ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

“TÜM ÜLKELERİN İLK BEŞ LİSTESİNDE MUTLAKA TÜRKİYE VAR”

Türkiye’nin Kovid-19’la mücadele süresince uluslararası anlamda gösterdiği aktif tutuma işaret eden Çavuşoğlu, “Tüm ülkeler birçok sektörde, gıda güvenliğinden tıbbi malzemeye ve savunma sanayisine kadar liste yaparken, ilk beşte mutlaka Türkiye var. Bunu görmemiz lazım.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu durumun doğurduğu potansiyel fırsatların altını çizerek, “Fırsatçılıksa evet, çok iyi bir fırsatçılık, bu fırsatı da çok iyi değerlendirmemiz lazım.” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’NİN “YENİDEN ASYA” VİZYONU

Asya kıtasının yükseliş ivmesine değinen Çavuşoğlu, bu eğilimi öncesinde fark ettikleri için Bakanlık olarak “Yeniden Asya” inisiyatifini başlattıklarını aktardı.

“MEVCUDİYETİMİZİ ARTIRMAMIZ LAZIM”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Asya’da yeni bir aktör olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Kökümüz oradan geliyor. Asya ülkelerinin hepsinde mevcudiyetimiz var. Ekonominin merkezi Asya oluyorsa, dijitalleşmenin merkezi Asya oluyorsa, o zaman bütüncül bir yaklaşımla buradaki mevcudiyetimizi artırmamız lazım, yeni bir enerji katmamız lazım. Bu sadece ekonomi değil, bunun içinde kültür var, eğitim var, sanayileşme ve teknoloji de var.”

DEVLET, KÜRESEL SİSTEMİN GELECEĞİ ÜZERİNE ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Gelecek süreçte Bakanlık olarak akademi dünyası ve gençlerle daha yakın diyalog halinde olacaklarını dile getiren Çavuşoğlu, küresel sistemin geleceğine ilişkin de geniş kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, ara buluculuk alanında da Türkiye’nin bir marka haline geldiğini kaydederek, gelecek günlerde bu alanda çok sayıda ülkenin dışişleri bakanlarının katılımıyla bir video konferans yapacakları bilgisini verdi.