Doğunun Nabzı Haber Portalı

Türkiye’de de faaliyet gösteriyor! Bir Alman devi daha kötü durumda

Koronavirüs nedeniyle yara alan turizm alanında faaliyet gösteren Alman tur operatörü TUI ve hükümet arasında 1.2 milyar euro büyüklüğünde bir yardım paketi anlaşmasına varıldı. Türkiye’de de faaliyetleri olan TUI, bu kaynağı likidite sorunlarını aşmak için kullanabilecek. TUI ayrıca, Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile 1.05 milyar euroluk kredi limitinin de artırılması konusunda anlaşıldığını açıkladı

Türkiye’de de faaliyet gösteriyor! Bir Alman devi daha kötü durumda
14 Ağustos 2020 - 3:20

Küresel seyahat sektörünün son zamanlarda en çok konuştuğu konu, pandemi nedeniyle büyük zararlar yaşayan TUI Grubu oldu. Nisan ayında Alman devletinden KfW garantili 1,8 milyar euro kredi alan şirket, dün de 1,2 milyar euroluk yeni bir destek aldı.

İKİNCİ ÇEYREKTE 1,1, 9 AYDA 2 MİLYAR EURO KAYBETTİ

Pandemi nedeniyle şirketin gelirleri ikinci çeyrekte yüzde 98 oranında düşerek 75 milyon euro olarak gerçekleşti. Şirket, 3 aylık dönemde 1,1 milyar euro kayıp yaşadığını duyurdu. Böylece, şirketin son 9 aydaki kaybı 2 milyar euroya ulaştı.

2021 PROGRAMININ YÜZDE 81’İNİ SATAMADI

2020 programının yüzde 81’ini satamayan şirket, ortalama fiyatların da yüzde 10 düştüğünü açıkladı. TUI Grubu, maliyetleri düşürerek yüzde 30 tasarruf sağlamanın peşinde.

Bünyesinde bulunan otelleri yalnızca yüzde 15’ini (55 otel) açabilen şirket, yüzde 23 gibi düşük bir dolulukla otelleri açık tutmaya çalışıyor. Şirket, geçen yılın aynı döneminde kapasitesinin yüzde 88’ini satmıştı.

2021 YAZ PROGRAMINI YÜZDE 20 DÜŞÜRDÜ

Yaşanan zorluklar karşısında küçülmeye giden TUI Travel, 2020-21 kış kapasitesini yüzde 40 azaltırken, İngiltere’de kış dönemine dönük rezervasyonlar yüzde 5 azaldı. TUI’nin 2021 yaza kapasitesi ise, esnek kalmak kaydıyla, yüzde 20 düşürüldü.

2021 REZERVASYONLARINDA YÜZDE 145 ARTIŞ

Yaşanan tüm bu olumuz tabloya rağmen TUI yönetimi iyimser. Tüm pazarlarda seyahatlerin başladığını belirten şirket, 2021 rezervasyonlarında ise yüzde 145 artış olduğunu, fiyatların ise yüzde 9 arttığını duyurdu.

”SEYAHATLER BAŞLADIKTAN SONRA 1,7 MİLYON REZERVASYON ALDIK”

Haziran ortasından itibaren pazarların açılmaya başlamasıyla beraber 1,7 milyon rezervasyon aldığını ileri süren şirket, “TUI Group, iki yıl içinde, muhtemelen çok daha konsolide bir pazarda daha güçlü, daha yalın, daha dijitalleşmiş ve daha çevik olacak.” açıklamasında bulundu.

VARLIK SATIŞINA GİDECEK Mİ?

TUI Grubu’nun CEO’su Fritz Joussen, şirketin varlık satışına gidip gitmeyeceği konusunda ise, ”Ölü fiyatına satış olmayacak. Planlamaların henüz ilk günlerindeyiz. Ancak tüm seçenekler masada.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.