reklam
reklam

Vatandaşın taktığı bir maske Türkiye’ye 56 dolar kazandırıyor! Türkiye farkını ortaya koydu « Doğunun Nabzı Haber Portalı

1 Temmuz 2022 - 04:58

Vatandaşın taktığı bir maske Türkiye’ye 56 dolar kazandırıyor! Türkiye farkını ortaya koydu

Ekonomist’in makalesinde pandemi nedeniyle dünya ekonomisinin yüzde 10’dan fazla daraldığını ve salgın tedbirlerinin doğru uygulanmasıyla bu düşüşün önüne geçileceği belirtildi. Burada vatandaşların tedbirlere uyumu büyük önem taşıyor. Hesaplama yapan ekonomistler bir maskenin ekonomik olarak 56,14 dolarlık getiri sağladığını belirtiyor.

Vatandaşın taktığı bir maske Türkiye’ye 56 dolar kazandırıyor! Türkiye farkını ortaya koydu
Son Güncelleme :

22 Ağustos 2020 - 19:31

Ekonomistlerin hazırladığı raporlarda göre bir ülkede nüfusun yüzde 15’i maske takarsa, salgının bulaşma oranı yüzde 1 puan düşüyor. Maske kullanım oranı arttıkça bu yüzde de artıyor.

Maske kullanımı sayesinde bulaşma hızı düşünce kısıtlamalar kalkıyor, kısıtlamalar kalkınca ekonomik kayıp azalıyor hatta hiç olmuyor.

Hesaplamayı yapan ekonomistler maliyeti Avrupa’da 50 sent olan maskenin bu sebeplerle ekonomik olarak 56,14 dolarlık getiri sağladığını belirtiyor.

Türkiye’nin diğer ülkelere oranla daha az ekonomik kayıp ve daha kontrollü hasta rakamlarına ulaşmasını da buna bağlayan makalede “Türkiye’de hükümetin maskeyi zorunla hale getirmesi ve hatta ücretsiz dağıtması sayesinde salgın Avrupa veya ABD’deki hızla yayılmadı, böylece ülkede kısıtlamalar ağır şartlarda uygulanmadı ve ekonomik kayıp neredeyse yok denecek kadar az gerçekleşti” ifadeleri de kullanıldı.